Dílo Radomíra Dvořáka
Sochy Radomíra Dvořáka
Bretschneiderovo ucho
Ve skále nad opuštěným a zatopeným žulovým lomem, nazvaným Jednička, nedaleko našeho penzionu najdete Bretschneiderovo ucho - první dílo triptychu v Národním památník odposlechu. Tento třímetrový ušní boltec vznikal témeř tři měsíce. Obří ucho, trčící ze žulové stěny lomu, je jeho součástí, která vznikla jako první ze všech děl.
Více se dočtete na stránkách Bretschneiderova Ucha
Ústa pravdy
Třímetrová Ústa pravdy, která do jednoho z lomů pojmenovaným Dvojka u Lipnice nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, vytesali studenti a absolventi kamenické školy pod vedením sochaře Radomíra Dvořáka. Do Úst se nechá sáhnout a najít v nich dvaceticentimetrovou otočnou kouli s nápisy z počítačové klávesnice. Pokud nastavíte nepravdivou klávesu, Ústa se dle pověsti zavřou a ruku uvězní. Jedná se o druhé dílo z místního Národního památníku odposlechu.
Zlaté oči
Hlava XXII
Poslední z trojice děl Národního památníku odposlechu se nachází ve skále nad lomem, který se nazývá Střelnice. Jedná se o reliéf anatomického detailu otevřených očí s kořenem nosu. Celé dílo je umístěno v průzoru připomínajícím tvarem oko a vznikalo za poměrně náročných podmínek. Muselo se totiž pracovat na plošině zavěšené na několika kotvách, a to jen několik centimetrů nad vodní hladinou.
V roce 2013, při příležitosti 130. výročí narození Jaroslava Haška, přibyla čtvrtá část památníku - Hlava XXII. Jeho název odkazuje na stejnojmenný román Josepha Hellera. Stejně jako u předchozích částí je jeho autorem sochař Radomír Dvořák. Dle autora se jedná o osmnáctitunový žulový geneticky upravený potrét spisovatele Jaroslava Haška.
Nomen Omen
Poslední ze série soch v okolí je Nomen Omen - ta je poutávkou firmy Granit, která se zabývá zpracováním kamene. Stylově je umístěna před vstupní branou závodu.